Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jednorázovky vs. látkovky

9. 4. 2007

Mé velmi zjednodušené srovnání jednorázovek a látkovek

 • Časové hledisko:
  •  látkové pleny
   - nákup plen -je možné uskutečnit ještě před narozením dítěte, většinou se jedná o cestu na poštu (bohužel se látkové pleny dají sehnat většinou jen v internetových obchodech)
   - po přebalení- separační plenu se stolicí hodím do WC, plenu do kbelíku v koupelně. Nandám plenu se "separačkou" a svrchní kalhotky.
   -2x-3x týdně - obsah kbelíku přendám do pračky, dám prací prostředky a pračku zapnu. Po vyprání pověsím, po uschnutí sundám, poté pleny složím ( já do nich dávám rovnou separační plenu) a uklidím.
   -dle potřeby (max. několikrát do měsíce)- přeperu svrchní kalhotky jsou-li z vlny

   Mýty, které používají maminky používající jednorázové pleny: čas strávený praním, věšením a žehlením plen raději věnuji svému dítěti.
   Proč to tak není??? Pleny za mne pere pračka, věšet a sundavat prádlo mohou děti se mnou, při skládání plen také asistují nebo to dělám večer a pleny NEŽEHLÍM!!!!
  • jednorázové
   - dle mého každý týden nutno nakoupit balíky plen-tj. jet na nákup
   -po přebalení- plenu do odpadkového koše (správně by se měla stolice hodit také do WC), každý den jít s nacpaným odpadkovým košem

   Můj závěr: časově opravdu vycházejí jednorázové pleny výhodněji, většina lidí nakupuje každý týden i jídlo apod., takže se většinou extra pro pleny nejezdí. Můj manžel u prvního syna ovšem pokaždé šílel že už zase musí tahat ty balíky! Koše se musí také vynášet tak jako tak, jen nemusí být tak každodenně nacpané. Ale já si ten čas s látkovými plenkami užívám, rozhodně to mě ani mou rodinu neobtěžuje!!!!
 • Finanční hledisko:
  • vzhledem k tomu, že jsem látkové pleny nezačala používat kvůli financím, nikdy jsem nepočítala zda já opravdu ušetřím či ne.
  •  je spousta druhů plen, zde záleží na volbě každého, volí-li se levnější druhy plenek je zaručené že se ušetří! Pokud se do látkového plenkování zamilujete pak hrozí, že se vám ušetřit nepodaří, ale domnívám se, že jsou pak finanční náklady přibližně stejné jako s jednorázovými plenami.
 • Zdravotní hledisko:
  • jednorázové pleny jsou na trhu relativně krátkou dobu, snad až budou první "jednorázovkové" děti plodit své potomky- teprve pak se uvidí jak jsou či nejsou jednorázovky škodlivé. Je spousta studií, které se snaží zjistit jak to s jednorázovkami je. Některé maminky se brání tím, že jejich škodlivost není dokázána. A přesně proto jsem ráda, že jsem objevila látkové pleny, kde si jsem jistá, že moje dítě nebude mít v budoucnu problémy díky plenám (zde veřejně přiznávám, že u prvního syna mám velké výčitky -viz.Moje zkušenosti) Doufám, jako většina maminek, že ON mít problémy nebude!!
  • níže dám pár odkazů, kde se touto problematikou zabývají.
  • tip- zkuste nalít vodu do jednorázové pleny a poté ji "vykuchat"! Podívejte se co v jednorázové pleně objevíte a představte si, že byste to nosili více jak rok celé dny na zadku
 • Ekologické hledisko:
  • látkové pleny
   je nepochybné, že jsou látkové pleny mnohonásobně ekologičtější. I při započítání ekologického dopadu při praní plen.
  • jednorázové
   od výroby až po obrovské hromady skládek, kde se pleny budou rozkládat několik  stovek let. :-(

O tom jak je to se škodlivostí jednorázovek je článek časopisu Sedmá generace.
Na stránkách sdružení ROSA najdete také další informace.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář