Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o pleny

16. 2. 2007

Látkové pleny – praní a péče

Před prvním použitím plenky vyperte. Budou měkčí a zvýší se tím jejich sací schopnost. Maximální savosti dosáhnou bavlněné pleny asi po 6 vypráních. Během praní nepoužívejte aviváž! Bambusové plenky Totsbots (Bamboozle) dosáhnou svojí savosti až po 10-15 vypráních.

Skladování plenek

Mokrá metoda

Počůrané a pokakané plenky můžete skladovat v kbelíku s víkem naplněném asi ze 2/3 vodou, do které jste předtím přidali některou z těchto ingrediencí:

 • 50 ml nebo 2–3 lžíce octa. Ocet sterilizuje plenky a snižuje zápach.
 • 1 lžíci jedlé sody

 • 5 kapek tea tree oleje a 1 kapku vašeho oblíbeného éterického oleje (např. levandule)

 • Můžete použít i komerčně vyráběný dezinfekční prostředek na plenky např. Bambino mio

 • Roztok, ve kterém máte plenky namočené, je třeba měnit jednou za 2-3 dny.

Kbelíky můžete občas vydezinfikovat např. Savem.

Suchá metoda
Plenky se dají v kbelíku s víkem uchovávat i nasucho. Pokakané plínky můžete před uložením do kbelíku opláchnout pod kohoutkem nebo pod sprchou, případně skvrny potřít žlučovým mýdlem od firmy Popolini. Do kbelíku kápněte několik kapek levandulového nebo čajovníkového oleje (oba mají antibakteriální účinky). Pár kapek nakapejte i na víko. Ani v tomto případě neskladujte plenky déle než 3 dny.

Praní plenek

Při přemísťování plenek z kbelíku do pračky můžete použít gumové rukavice a plenky ručně vymáchat nebo (pokud máte pračku s vrchním plněním) můžete nalít celý obsah kýble do pračky a před praním nejdřív spustit na 1-2 minuty ždímání – odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny.

Pro snazší přendávání plenek z kbelíku do pračky existuje speciální síťka, pomocí které plenky vytáhnete, aniž byste na ně museli sahat.

Použijte nebiologický bezfosfátový prací prostředek. Nepoužívejte aviváž, protože snižuje savost plenek a zbytečně může miminko také dráždit (zůstává v látce).

Zbytky pracích prášků v plenkách mohou dětem způsobit opruzeniny, proto je lepší prát jen s polovinou dávky doporučené na obalu. Nebo můžete prádlo vymáchat 2x. Do posledního máchání přidejte asi 2 lžíce octa (do přihrádky na aviváž). Ocet pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a sníží pH plenek (pH kůže je lehce kyselé). Pomáhá také odstranit skvrny a dezinfikovat pleny.

Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60 stupňů, odstraní se tak většina bakterií. Občas můžete plenky přeprat na 90° nebo přidat předpírku pro lepší odstranění skvrn. Prát na 90° můžete i když má miminko opruzeniny.

V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Pokud tuto možnost nemáte, můžete skvrny odstranit přepráním jádrovým mýdlem. Plenky se mohou bez problémů sušit na radiátoru.

Plenky můžete sušit i v sušičce, pokud je ale přesušíte, snižuje se tím jejich životnost. Aby se tak nestalo, doporučuje se plenky vysušit v sušičce jen napůl a dosušit je na vzduchu.

Žehlení

Žehlit stačí v období šestinedělí, podle některých zdrojů se dokonce nemusí žehlit vůbec. Tvarované plenky se nežehlí vůbec a v šestinedělí se některé mohou prát na 90°, je-li to nutné (řiďte se pokynem na štítku u plenky).

Praní svrchních kalhotek

Plenkové kalhotky s polyuretanovým zátěrem se mohou prát na 60°, takže je můžete prát s plenkami. Není to ale nutné pokaždé. Často je stačí jen přeprat v ruce jádrovým mýdlem nebo, když jsou jen trochu vlhké, opláchnout vnitřní stranu pod vodou. Plenkové kalhotky střídejte, pro každé přebalení použijte jiné a ty použité nechte provětrat, i když nejsou vlhké. Při praní zapněte suché zipy. Jinak se do nich mohou nachytat vlákna, a sníží se tak jejich funkčnost. Po vyprání je nenatahujte a nekruťe, abyste nepoškodili zátěr. Jemně ždímejte. Kalhotky nenamáčejte spolu s plenkami!

Vlněné kalhotky jsou vyrobeny z ovčí vlny jemným zpracováním čistou vodou. Zůstává v nich tak zachován přírodní lanolin, který má impregnační (zabraňuje úniku vlhkosti) a antibakteriální vlastnosti (vlhké kalhotky stačí na chvilku vyvěsit a samy se zregenerují).
Jedná se o nejzdravější způsob přebalování, hlavně v horku a pro citlivé děti. Vlna totiž větrá a tím se dítko v plence nezapařuje. Zároveň jde i o nejekologičtější variantu, protože kalhotky jsou celé z přírodních materiálů. Ovčí vlna je pro malé děti obecně velmi vhodný materiál, používaný odpradávna.

Lanolinovou kůru, která obnoví obsah lanolinu, je třeba aplikovat když:
- vlňáčky začínají provlhat
- i po vyvětrání jsou cítit močí
Jinak to stačí asi 1x za 5- 8 týdnů.
POZOR: Vlňáčky vyžadují častější přebalení a jemnou péči. Nepoužívejte vlňáčky na dobu, kdy dítě např. dlouho sedí – v místě tlaku mohou začít vlňáčky provlhat.

Fleecové kalhotky doporučujeme prát v ruce ve vlažné vodě – nebudou se žmolkovat a zůstanou dlouho pěkné. Mohou se prát i v pračce – doporučujeme max. na 40. Při vyších teplotách se fleece sežmolí, což ovšem nemá vliv na jeho funkčnost.

Tipy na chování šetrnější k přírodě
(Upraveno podle letáčku Pleny, děti a my, vydaného sdružením Rosa, České Budějovice)

Při používání látkových plen:

 • Při praní používejte bezfosfátové a co nejšetrnější prostředky. Rady, jak vybrat ten správný prostředek, najdete zde: http://www.ekospotrebitel.cz/.

 • Při koupi pračky sledujte energetické štítky a vybírejte model s co nejmenší spotřebou el. energie a vody (kategorie A nebo B).

 • Perte jen v plně vytížené pračce např. s jiným prádlem.

 • Plenky stačí prát pouze na 60°, z hygienického hlediska je to dostatečná teplota a spotřeba energie je asi 4x nižší.

 • Pleny namáčejte v použité vodě, např. po koupání.

 • Sušte raději na vzduchu než v sušičce.

 • Žehlení není nutné (po šestinedělí, příp. od 3 měsíců).

 • Dávejte přednost neběleným výrobkům, případně výrobkům z biobavlny.

Pozn.
Používáním mohou froté pleny lehce zhrubnout a na flanelových plenkách se mohou udělat žmolky – záleží na tvrdosti vaši vody.

Dodala Markéta z www.latkovky.cz. Díky!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář