Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozcestník

16. 2. 2007

ROZCESTNÍK ANEB JAK SI VYBRAT LÁTKOVÉ PLENY

Než začneme vybírat, je důležité odpovědět si na několik otázek:

1) kde budu sušit?

(od toho se odvíjí počet plenek – když suším v sušičce, nebudu tak dlouho čekat na čisté plenky. Když suším

venku, je třeba počítat s cca 24 hodinami na uschnutí – což je většinou přehnané, ale zato se spolehlivou rezervou)

2) jakou máme doma tvrdost vody?

( pomůcka při volbě materiálu plenky - froté plínky ve tvrdé vodě hodně hrubnou; představte si to asi jako ručníky bez použití aviváže. Podle zkušeností maminek se tomu částečně dá odpomoci přidáváním máchadla od firmy Missiva- www.missiva.cz )

3) chci plínku z materiálů co nejšetrnějších k miminku i k životnímu prostředí?

(nejvíc eko-friendly jsou materiály biobavlna a bambus)

4) kolik peněz mohu za látkové pleny utratit, resp. jak důležitou roli pro mě hraje cena?

(ceny jsou fakt různé - start se dá pořídit od 1,5 do 8 tisíc - je dobré si hned na začátku říct, kolik jsme ochotni do toho investovat, případně určit, jakou váhu tato položka má.

Pomůcka: ceny kalhotkových plenek se pohybují cca kolem 300,-, což je jako cena jednoho balíku jednorázovek )

5) chci jednu plínku od narození po nočník nebo vícevelikostní plenka?

oboje má svoje klady i zápory:

jednovelikostní systémy:

+ : investuji jenom jednou, ekonomičtější varianta

-: miminko roste a s ním se mění i jeho potřeby > plenku je tomu třeba přizpůsobit, např. vkládáním dodatečné savé plenečky, což zase zvyšuje objem pleny; na novorozenci působí jednovelikostní plenky vždy objemně, některé typy více, některé méně
Typy plen: Popolini UltraFit, OneSize, Bravo, Koala, froté čtvercové; Disana zavazovací plenka; Totsbots vel.2 na snappy sponku, všechny typy

vícevelikostní systémy:

+: velikostně sedí lépe v každém věku, na novorozenci nepůsobí tak objemně

-: většinou vyšší pořizovací náklady oproti jednovelikostnímu systému - je třeba pořídit dvojnásobek(bambinomio, totsbots, popolini Komfort 2v1, TwoSize) nebo trojnásobek (zlatíčka) plen, podle značky, kterou si vyberete

pozn. od Popolini je možné zakoupit i vícevrstevné plenky, ale pouze velikost 1 - vyjdou levně

6) je pro mě důležitý objem plenky na miminku, resp. bude mi vadit velký objem plenky na miminku?

pomůcka k volbě jednovelikostního či vícevelikostního systému – někdy mají rodiče pocit, že se mimi nemůže v přiliš objemné plínce hýbat a proto má prdíčky. Miminkům, narozdíl od rodičů, většinou velký objem plen nevadí, prdíky mají i v tenoučkých jednorázovkách. Navíc, velký objem spolehlivě automaticky zajistí abdukční balení. Velký objem plenky na mimi také budí více pozornosti okolí.

7) chci plenky raději na suchý zip, nebo na snappi sponku nebo je budu skládat?

* suchý zip je v zapínání nejpodobnější jednorázovým plenkám, nejjednouduší manipulace; sucháče občas některá batolata rádi rozepínají a z plínky utíkají

* zapínání na snappi sponku je jednoduché i pro nepříliš zručné rodiče, mimču se plínu nepodaří samotnému rozepnout, angličani snappi sponce říkají, že je “toddler-proof”, což je něco jako “batoletivzdorná”

* vícevrstevné plenky se musí před použitím složit

8) chci kalhotové pleny nebo budeme plenky skládat?

* kalhotkové pleny
= bavlněné pleny tvarem podobné jednorázovkám, které funkčně nahrazují klasické čtvercovky. Mohou se zapínat na suchý zip, patentky či snappi sponku. Kalhotková plena je stále plena a potřebuje svrchní kalhotky.

Díky jemným gumičkám v nohavičkách z plenky neunikne na svrchní plenkoévé kalhotky stolice, většinou tak stačí 2 ks svrchích kalhotek (u novorozenců 2 – 3 ks). Manipulace s plenkou je jednoduchá po všech stránkách – nandání na dítě, věšení na šňůru i skládání do skříně > suchou plenku ze šňury stačí jen přeložit a je hotovo.

Pleny se nežehlí.

* rovné, vícevrstevné či čtvercové pleny

= buď čtvercové nebo obdélníkové pleny z různých materiálů (froté, bavlněný kepr, pletenina, klasická čtvercovka). I tyto pleny potřebují svrchní kalhotky. Při používání na rovno je sice balení málo objemné, ale při stolici dojde k zašpinění vnitřní strany svrchních kalhotek, které je tak třeba přeprat >> pro novorozence je třeba 4-5 ks, pro starší dítě 3 - 4 ks. Po usušení se musí složit, než je dáte dítěti. Ze čtvercových plínek je možné skládat balení, které vytvoří “nohavičky”, takže stolice většinou neunikne na svrchní kalhotky (novorozenecký sklad, balení na draka). S trochou cviku to není složité. Žehlit není potřeba ani tyto plínky.

* tvarované plenky

na rozhraní se nachází plenky zavazovací a plenky Koala. Musí se skládat, ale dají se z nich pohodlně a efektivné vytvořit spolehlivé “nohavičky”, které nepropustí stolici na vnitřní stranu svrchních kalhotek.

Skládání s trochou cviku není složité. Nežehlí se.

9) jaký chci typ svrchních kalhotek?

* polyuretanové
jsou prodyšně, vodu nepropouštějící, s polyuretanovým zátěrem – ten propustí molekuly vzduchu, ale ne molekuly vody

* vlněné prodyšné
nejzdravější varianta přebalování, 100% prodyšné, v merino vlně se mimi nezapaří ani v horkém létě, údržba je náročnější – jemné praní, impregnace lanolinem, dlouhou schnou

* fleecové
prodyšností mezi předchozími dvěma variantami, jemné k pokožce, snadná údržba, rychle schnou

Častá otázka rodičů také zní:

Kolik plen budu potřebovat?

Záleží na tom, jak často chcete prát.

Pomůcka: spočítejte si, kolik plen použijete na 24 hodin, vynásobte počtem dní, za které chcete prát a přičtěte jeden plenkoden navíc, protože plínky musí taky někdy schnout….

Pozn: Tento interval se mění, jak dítě roste. Zpočátku novorozence přebalujete třeba i 10x denně, protože hodně kaká.

Starší miminko, které má jednu či dvě stoličky denně, přebalujete cca 6 – 8x. Podle našich zkušeností se do pračky na 4,5kg prádla se vejde max. 18- 20 kalhotkových plen (tak, aby se prádlo ještě dobře vypralo)

Příklad: Chci prát jednou za tři dny. Přebaluji 5-7x denně. Na tři dny potřebuji cca 20 plen + 6 plen na den schnutí.

S přehledem by mi mělo stačit 28 plen, i s rezervou. Nemusím si pořizovat všech 28 kalhotkových, stačí 18-22 ks, rezervní plenky mohu vyřešit čtvercovkovou klasikou či např. ručníčky ikea třeba v kombinaci se zavazovací plenkou nebo Koala plenkami nebo froté čtvercovkami… Prostě nějak finančně míň náročně. Takové „rezervní“ plínky pak mohu používat třeba na doma…)

Obecně udávají výrobci jednotlivých systémů tyto počty: 18 – 22 kalhotkových plen, 24 vícevrstevných, 30 ks froté

čtvercových, 60 klasických čtvercovek

Pamatujte, že naše rady vycházejí z našich vlastních zkušeností a zkušeností jiných rodičů a jsou tudíž subjektivní.

UNIVERZÁLNÍ IDEÁLNÍ PLENKA NEEXISTUJE.

KAŽDÝ JSME JINÝ A STEJNĚ TAK KAŽDÉ MIMINKO JE ORIGINÁL.

Tímto děkuji Markétě z www.latkovky.cz za dodání tohoto skvělého rozcestníku

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

suché zipy

(Zuzana, 22. 2. 2007 12:25)

Suché zipy vydrží u kalhotek od různých firem různě. Od Tots Bots drží mnohem lépe než Popoliny, ty se někdy rozepínají sami (ale myslím, že když se vyčistí smítka v zipech, jsou zase na nějakou dobu použitelné)

nádhera

(hanelik, 18. 2. 2007 11:09)

zase jsem si to trošku shrnula :-) jak dlouho vydrží suche zipy funkcni? pokud je male deti muzou bez problemu rozepnout, nebude vhodnejsi variantou volba kalhotek na patentky?
rada bych koupila svrchni flisove kalhotky, jak se vam osvedcily? dekuji.:-)