Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče, používání a výhody látkových vložek, kalíšků a tamponů z mořské houby

10. 8. 2007

Menstruační kalíšky

Menstruační kalíšek neobsahuje žádné superabsorbční látky, deodoranty ani bělidla. Je z antialergenního materiálu a nenarušuje zdravé vaginální prostředí a mikroflóru. Je vhodný i pro ženy s citlivou pokožkou nebo ženy trpící exémy. Není spojen se syndromem toxického šoku.
Hladký povrch kalíšku nebrání samočisticím a ochranným mechanismům sliznice pochvy. Kalíšek neabsorbuje přirozenou vaginální vlhkost a neuvolňují se z něj žádná vlákna nebo částice.
Jednoduchá údržba: kalíšek se  nechá vyvařit 10 minut ve vodě.
Dlouhá životnost: používání kalíšku je ekonomičtější a pohodlnější. Nebudete muset znovu a znovu kupovat tampóny a vložky a stále přemýšlet, zda jste si jich vzala s sebou dost, když jdete ven.
Používání kalíšku je šetrné k životnímu prostředí. Představte si, kolik vložek a tampónů jste již za ta léta zaplatila a vyhodila!

Kalíšek můžete mít zavedený po celou noc a spolehlivě Vás ochrání.
Lze s ním pohodlně sportovat.

Používání kalíšku je zcela bez zápachu!
Vaše menstruační krev totiž sama o sobě nesmrdí. Nepříjemný zápach začne vydávat až při kontaktu s vložkou nebo tampónem napuštěnými různými deodoranty. A také bakterie, pro které je srážející se krev v buničině ideální domov, vůni zrovna nevydávají. Připadá Vám to nechutné? Nám taky! Proto používáme menstruační kalíšek, ve kterém se krev shromažďuje ve svém přirozeném tekutém stavu, nezapáchá a bakterie se v ní nezabydlí.

Jak kalíšek používat:
Zkuste si první zavedení kalíšku ještě před začátkem menstruace, protože každá žena musí najít umístění kalíšku, které bude právě pro ni optimální. Pro Vás nejoptimálnější polohu a způsob zavedení objevíte už během první menstruace, při níž budete kalíšek používat. Pro větší jistotu můžete ze začátku používat společně s kalíškem slipové vložky. Poté jistě zjistíte, že kalíšek je velmi pohodlné a zároveň čisté řešení hygieny.
Před začátkem každé menstruace kalíšek musíte vyvařit (stačí 10 minut)!
Zavedení:
Nejlepší poloha pro zavedení kalíšku do pochvy je v podřepu. Kalíšek navlhčete, aby zavedení bylo snazší. Pro usnadnění můžete použít lubrikační gel (ne vazelínu), ale brzy zjistíte, že během menstruace to vůbec není třeba.
Přeložte kalíšek a uchopte ho mezi palec a ukazováček. Takto přeložený ho zasuňte do pochvy. Nemusíte nijak tlačit, zasunutí proveďte v přirozeném směru. Teprve až bude kalíšek víceméně celý v pochvě, můžete ho pustit. Ústí kalíšku se rozevře, přitiskne se k poševním stěnám a vznikne tak podtlak potřebný k tomu, aby krev neunikala mimo kalíšek. Zavedení kalíšku není o moc těžší než zavedení tampónu, takže se toho rozhodně nebojte!
Ujistěte se, že jste kalíšek zavedla správně. Uchopte ho za držátko (nebojte se, nezasunete ho tak daleko, že byste na něj nedosáhla a tvar kalíšku zabrání posunutí směrem dovnitř). Zkuste kalíšek lehce povytáhnout. Pokud to nepůjde, vznikl podtlak, zavedení bylo správné. Pokud by kalíšek šel snadno vytáhnout, pravděpodobně se nerozvinul správně a nepřiléhá dobře k poševní stěně.

Vyjmutí:
Měla byste bez problémů dosáhnout na spodní část kalíšku (dno nad držátkem). Pokud ne, nic se neděje a provedete vyjmutí pomocí držátka. Při vyjmutí je třeba zrušit podtlak vzniklý při zavedení. Stiskněte spodní část kalíšku, tím docílíte toho, že se ústí kalíšku oddálí od poševní stěny. Po té kalíšek vytáhnete. Při vytahování si můžete pomoct stažením poševních svalů.

Pokud zrovna nebudete hlavou dolů, nashromážděná krev Vám z kalíšku při vytahování rozhodně nevyteče! Spodní část kalíšku se při správném zavedení do kontaktu s krví nedostane, takže nehrozí, že by jste se ušpinila.
Při použití zjistíte, že jediné, o čem víte, je držátko kalíšku. Dotýká se totiž Vaší citlivé intimní oblasti. Až si vyzkoušíte, že s vyjmutím kalíšku nemáte žádný problém, držátko ustřihněte. Uvidíte, že nakonec si budete tak jistá, že držátko odstraníte úplně.
Jak často kalíšek vyprázdnit?
Mooncup udrží 30 ml tekutiny, což je průměrně jedna třetina celkového množství za celý menstruační cyklus. Pokud máte zkušenosti s používáním tampónů, vyprazdňujte kalíšek po stejné době, jakoby jste vyměnila tampón. Pokud nemáte žádné zkušenosti, vyprazdňujte kalíšek asi po 4 hodinách. Časem pravděpodobně zjistíte, že vyprázdnění můžete provádět po delší době.
Nezapomeňte na kalíšek (snadno se to stane:) a vyprázdněte ho nejdéle po 8 hodinách. Přes noc ho můžete mít zavedený i déle, menstruace je většinou slabší. Ráno ho ale nezapomeňte vypláchnout.
Hygiena a péče o kalíšek:
Kalíšek máte vždy 3 týdny uložený, nesmíte ho zapomenout před použitím vyvařit! Nenechte vodu vyvařit, silikonový kalíšek se rozpustí! Můžete použít i sterilizátor na kojenecké lahve nebo desinfekční roztok z lékárny místo vyváření.

Nezapomeňte, že se při manipulaci s kalíškem dotýkáte svých intimních partií. Umyjte si před tím ruce! Krev se shromažďuje uvnitř kalíšku, při šikovné manipulaci se tedy vůbec neušpiníte.

Při vyjmutí kalíšek pouze omyjte vodou a znovu si ho zaveďte. Pokud byste používání během menstruace přerušila a kalíšek nějakou dobu nepoužívala, je nutné ho před dalším použitím znovu vyvařit.
Pokud nemáte po ruce umyvadlo (např. na veřejných záchodech), mějte sebou petlahev s vodou. Stejně byste ji měla mít kvůli pitnému režimu. Tak si hlavně v době používání kalíšku nekupte slazenou minerálku :)

Společně s kalíškem dostanete látkový pytlík, ve kterém skladujte kalíšek v době, kdy ho nepotřebujete.
Po skončení menstruace kalíšek dobře vymyjte. Nerovnosti kalíšku snadno vyčistíte nějakým kartáčkem. Zkontrolujte, zda jsou malé otvory pod horním okrajem průchodné (slouží k usnadnění vyjmutí kalíšku).
Kalíšek během používání změní barvu (asi jako dětský dudlík). Nemění se tím jeho vlastnosti a neznamená to, že by byl špinavý.
Nedovolte, aby se silikonový kalíšek dostal do kontaktu s látkami na bázi ropy či rostlinných olejů, jako vazelína, éterické oleje či agresivní čistící prostředky – mohly by narušit strukturu kalíšku. Neskladujte kalíšek v plastových sáčcích nebo v uzavřených nádobách.

Nemějte obavy!

Zdroj: www.kalisek.cz

Čtyři důvody proč začít používat tampóny z mořské houby?

  1. Pro vaše zdraví- tampóny neobsahují dioxiny ani syntetická barviva. (viz vlastnosti mořských hub níže)
  2. Ekonomické- porovnání ročních nákladů na spotřebu běžných tampónů, nebělených a tampónů z mořské houby.
    Běžné tampóny (např. Tampax)... 36 Kč/ 8 ks............. 360 ks/ rok / 1620 Kč
    Nebělené tampóny ..................... 91 Kč/ 20 ks............ 360 ks/ rok / 1638 Kč
    Tampóny z mořské houby........... 450 Kč/ pár............... 2 páry / rok / 900 Kč

  3. Pro naši Zemi- každá žena vyprodukuje během svého životního menstruačního cyklu přibližně 17 tis. kusů vložek a tampónů, které končí jako odpad na skládkách. Kdežto tampóny z mořské houby vydrží na 4 a více měsíců, navíc jsou zcela přírodní a biodegradabilní. Nijak s nimi nezatěžujete životní prostředí!
  4.  Pohodlné a výhodné- jsou velice pohodlné, měkké a opravdu přizpůsobivé tvaru vaginální stěny. Mnoho žen je ani uvnitř necítí. Tyto tampóny jsou navíc praktické nemusíte již běhat do obchodu nakupovat každý měsíc balení tampónů můžete je bez problémů používat při plavání, cestování a túrách jediné co potřebujete k čištění je voda

Vlastnosti mořských hub:
Přírodní mořská houba disponuje vysoce savými vlastnostmi. Po namočení se stává příjemně hebkou. Syntetická houba se rozpouští pod vlivem agresivních látek, kdežto přírodní mořská houba nikoliv. Za dobu existence v sobě vyvinula biologické látky, které mají antivirové, protinádorové, dezinfekční a antiseptické účinky. Pro svoji úžasnou savost, měkkost se dokonale snáší s pokožkou. Pro tyto vlastnosti si přírodní mořské houby získávají stále větší oblibu. I v této oblasti totiž člověk zjišťuje, že návrat k přírodě přináší řadu výhod. Pro savost a odolnost proti agresivními látkám je vhodná i pro technické použití. Ty nejkvalitnější mořské houby se vyznačují velmi jemnou strukturou, přírodní barvou a hlavně delší životnosti, než houby které jsou dále upravovány chemickým bělením. Mořské houby potřebují dva až čtyři roky na to, aby dosáhly průměrné velikosti cca15 cm. Tudíž lov mořských hub je každým třetím rokem zakázán, aby nebyla zničena místa, na nichž se mořské houby vyskytují. Proto přírodní mořská houba je stále vzácnější zboží. Dodává se v různých velikostech a kvalitách.

Používání a čištění
Doporučujeme používat při slabší menstruaci (v době silnějšího krvácení použít raději kalíšek). Umyjte si řádně ruce, jednodušše zmáčkněte navlhčenou houbu a zaveďte si ji do pochvy. Vyměňte po 4-6 hodinách a vždy řádně propláchněte pod tekoucí vodou (doporučujeme ze začátku měnit častěji a uvidíte sama, jak dlouho ji můžete mít – dle síly krvácení).
Zároveň je vhodné mezi jednotlivými cykly tampóny vydezinfikovat např.:
- v roztoku vody a hydrogen peroxidu ¼ šálku vody a ¼ šálku peroxidu ) – vhodný též k vybělení tampónů
- v teplé octové vodě (1 lžicka octa v šálku teplé vody)
- v lázni tea tree oleje v teplé vodě (3-5 kapek tea tree oleje na šálek teplé vody)

Doporučujeme pro ženy, které jsou náchylné k vaginálním mykózám, používat tampóny z mořské houby napuštěné v lázni s tea tree (např. sprchový olej Intimia od Salusu, Mycí olej pro intimní hygienu od Ellinoru – viz naše nabídka)

TSS (Syndrom toxického šoku)
Tampóny z mořské houby se používají v civilizovaném světě od roku nebyl zatím zaznamenán v souvislosti s nimi žádný případ TSS. Preventivně byste měla znát i příznaky toxického šoku: horečka, průjem, točení hlavy, omdlení či vyrážky. Pokud byste zaznamenala nějaké příznaky, ihned navštivte lékaře! Pokud jste již v minulosti trpěla TSS, zeptejte se, prosím, lékaře na užívání tampónů z mořské houby

Zdroj: www.slunecnizena.cz

 

Náhledy fotografií ze složky Dámské hygienické potřeby

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář